Kiedyś, aby założyć swoją stronę internetową, trzeba było posiadać odpowiednie umiejętności. Trzeba było przynajmniej znać podstawy języka HTML. Obecnie praktycznie każda osoba może założyć swoją stronę internetową lub bloga, korzystając z gotowych narzędzi.
Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy pojawił się WordPress. To dzięki niemu miliony osób mogło założyć swego bloga czy stronę internetową, nawet jeśli nie posiadały umiejętności w zakresie projektowania stron www. Wystarczyło mieć umiejętności obsługi edytoru tekstowego i wklejanie zdjęć w odpowiednie pole. A więc niemal tak samo, jak w programie Microsoft Word, czy jego darmowym odpowiedniku Open Office.
Blog Internetowy lub Strona www – jak zacząć?
Aby zainstalować własną stronę www, będzie nam potrzebny do tego celu serwer. To dzięki niemu użytkownicy będą łączyć się z naszą stroną internetową. W internecie znajdziemy wielu rożnego rodzaju dostawców, którzy oferują miejsce na własnych serwerach www. Każda firma, która posiada w ofercie tzw. hosting, udostępnia specjalne pakiety. Różnią się one najczęściej pojemnością serwera oraz dodatkowymi usługami.
Jaki jest koszt hostingu? Jeśli zamierzamy uruchomić małą stronę czy bloga, to w zupełności wystarczy nam do tego serwer, którego koszt zamknie się w kwocie 50-80 zł/rok.
Wśród tego rodzaju ofert znajdziemy również specjalne oferty „Wordpress” w ramach których możemy zakupić hosting z zainstalowanym już pakietem WordPress.
Co to jest WordPress?
Jest to specjalny system, który umożliwia nam zarządzanie treścią. Zaprojektowany został głównie do prowadzenia blogów. Równie dobrze jednak na podstawie systemu WP możemy postawić własną stronę internetową czy nawet sklep internetowy (np. z wykorzystaniem wtyczki Woocommerce). Co ważne, WP jest w pełni darmowym rozwiązaniem, więc korzystanie z niego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.
Sam WordPress to jednak nie wszystko, ponieważ istnieje szereg dodatkowych wtyczek, dzięki którym będziemy mogli wzbogacić naszą stronę o szereg dodatkowych funkcji.
Co najważniejsze obsługa systemu WP, jak i dodatkowych wtyczek nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Nawet jeśli nie będziemy mogli sobie z czymś poradzić, to w internecie powinniśmy znaleźć podpowiedzi, które ułatwią nam pracę z WP.
Domena internetowa
Poza dostępem do serwera niezbędne będzie również wykupienie domeny internetowej. Domena podobnie jak miejsce na serwerze wiążę się z określoną opłatą roczną, którą będziemy musieli ponieść. Jednak w przypadku gdy rejestrujemy nową domenę, możemy skorzystać z promocji na 1 rok abonamentu. Przeważnie więc opłata w pierwszym roku obsługi to wydatek rzędu kilku złotych. W kolejnych latach trzeba już jednak ponieść tradycyjną opłatę roczną, która może wynieść od 50 do nawet 120 zł za rok. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile wyniesie koszt takiego przedłużenia w kolejnych latach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, bo w dowolnym momencie przenieść domenę do innego operatora, który posiada korzystniejsze warunki.
Promocja strony internetowej
Oczywiście samo założenie bloga czy strony internetowej to nie wszystko. Bez odpowiedniej promocji, nikt nie znajdzie naszej strony www w gąszczach internetu. W przypadku tradycyjnej strony internetowej firmy czy instytucji warto zadbać o pozycjonowanie w wyszukiwarce. W przypadku blogów najlepiej utworzyć dodatkowe profile społecznościowe i na nich udzielać się dodatkowo. Dobrym pomysłem będzie utworzenie konta na portalach pokroju Facebook, Instagram czy Twitter. Możemy również pomyśleć o założeniu dodatkowego kanału na YouTube, który będzie dodatkową formą promocji naszego blogu.