sklep internetowy darmowy

Prosty i darmowy sklep internetowy – czy to możliwe?

Prowadzenie sklepu internetowego, opartego na gotowych rozwiązaniach możliwe jest niemal od momentu, kiedy w internecie zaczęły pojawiać się pierwsze sklepy internetowe. Niemal w tym samym momencie zaczęły się również pojawiać rozwiązania, dzięki którym można było uruchomić swój własny prosty darmowy sklep internetowy.

Nie ukrywajmy jednak – instalacja i zarządzanie pierwszymi darmowymi sklepami internetowymi nie były wcale takie łatwe. Owszem ktoś, kto radził sobie z instalacją prostych stron www czy instalował już różnego rodzaju rzeczy na serwerze FTP, poradził sobie z tym bez większego trudu. Jednak dla kogoś, kto na co dzień posługuje się jedynie samą przeglądarką internetową, instalacja sklepu nie należała raczej do czynności prostych. Na szczęście dzisiaj instalacja sklepu internetowego nie musi być specjalnie skomplikowana. Możemy go założyć, posiadając trochę wolnego czasu i podstawowe umiejętności w zakresie obsługi komputera.

Darmowy sklep internetowy oparty na WordPress

Do założenia darmowego sklepu internetowego, posłuży nam również darmowa platforma WordPress, która na pewno jest doskonale znana wszystkim twórcom internetowych blogów czy serwisów. Dzięki odpowiedniej wtyczce możemy zainstalować na platformie również swój własny sklep online.

Od czego powinniśmy jednak zacząć? Podstawą w tym przypadku jest oczywiście serwer oraz własna domena internetowa. Jeśli jeszcze nie posiadamy ani jednej, ani drugiej opcji, będziemy musieli znaleźć firmę, za pośrednictwem której zamówimy hosting oraz zarejestrujemy domenę internetową. Jeśli naszym celem jest nie duży, prosty sklep internetowy to w zupełności wystarczy nam do tego celu hosting, którego koszt nie przekracza 100 zł czy nawet 50 zł / rocznie. Do tego jeszcze dojdzie nam opłata roczna za domenę internetową z końcówką .pl czy com.pl. Wystarczy znaleźć wolną nazwę i przejść do rejestracji i opłacenia zamówienia. Koszt rejestracji domeny to ok. 50-60 zł rocznie. Choć podobnie jak w przypadku firm oferujących serwer pod sklep internetowy, ta cena może być i dwa razy większa. Jednak jeśli nie widać różnicy, to po co w takim razie przepłacać.

Instalacja WordPress na serwerze FTP

Mając pod ręką dostęp do własnego serwera FTP oraz domenę, możemy przejść do instalacji WordPress’a, który posłuży nam jako stabilna podstawa naszego internetowego sklepu. Jest to dosyć prosta czynność, która nie powinna zająć nam więcej jak czasu jak 5-10 minut. Zanim jednak przejdziemy do instalacji WP, konieczne jest utworzenie nowej bazy danych, co możemy zrobić, przechodząc do panelu admina na naszym serwerze.

Instalacja dodatkowych wtyczek – WooCommerce

WooCommerce to w pełni darmowa wtyczka, która zamieni naszą prostą stronę opartą na WP, w sprawnie działający sklep internetowy. Wtyczkę możemy zainstalować automatycznie i bez konieczności jej pobierania, przechodząc do zakładki „Wtyczki”, a następnie klikając „Dodaj nową”. Po kilku minutach i wstępnych ustawieniach będziemy mogli już cieszyć się swoim w pełni darmowym sklepem internetowym. Teraz pozostaje nam już tylko dodanie odpowiednich kategorii, opisów produktów, cen oraz innych niezbędnych informacji. A na koniec, by wszystko mogło działać w pełni sprawnie, konieczna jest jeszcze jedna mała instalacja.

Wtyczka płatności PayU

Wtyczka Płacę z PayU dla Woocommerce to również w pełni bezpłatne rozwiązanie, dzięki któremu klienci naszego sklepu będą mogli realizować błyskawiczne płatności przez internet. Oczywiście poza aktywacją wtyczki, konieczna będzie również odpowiednia jej konfiguracja. Gdy uda nam się już ją przeprowadzić, nasz sklep internetowy jest już w pełni gotowy do aktywności w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *