rachunek firmowy

Jak wybrać odpowiednie konto firmowe?

Mimo tego, że założenie firmy to obecnie dosyć uproszczony proces, to nadal jesteśmy zobowiązani do tego, by dopełnić kilku podstawowych formalności. Wśród nich jest założenie konta firmowego w banku. Czy rzeczywiście jest ono niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej?

Teoretycznie nie ma unormowanych przepisów na temat konieczności założenia rachunku firmowego, jeżeli decydujemy się założyć działalność gospodarczą. Warto jednak aby wszystkie transakcje płatnicze związane z prowadzoną firmą (np. przelewy z faktur) przepływały przez odrębny rachunek, a nie przez konto osobiste. Dlatego też konto firmowe może się jednak okazać w tym przypadku niezbędne.

Do czego jest potrzebne konto firmowe?

Warto również dodać, że logując się na bankowe konto firmowe, mamy od razu do dyspozycji niektóre zakładki, których nie spotkamy na tradycyjnym rachunku osobistym. Jest to choćby możliwość wysłania przelewu do ZUS czy Urzędu Skarbowego. A to właśnie tego rodzaju przelewy większość przedsiębiorców wykonuje każdego miesiąca.

Numer firmowego konta bankowego podajemy również na wystawianych fakturach VAT, dzięki czemu nasi kontrahenci będą mogli się z nami rozliczać, opłacając przelew na wskazany numer rachunku.

Jak wybrać odpowiedni rachunek firmowy?

Firmowe konto założymy niemal w każdym krajowym banku. Warunki prowadzenia takiego rachunku są jednak bardzo różne i zależne od konkretnego banku. Dlatego, zanim zdecydujemy się na założyć konto firmowe w banku, powinniśmy sprawdzić kilka podstawowych kwestii:

  • czy konto posiada miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku
  • czy konto posiada opłaty za przelewy wykonywane do ZUS i US
  • czy konto posiada opłatę za przelewy internetowe wykonane z rachunku
  • czy konto posiada opłatę miesięczną za kartę płatniczą dołączoną do konta
  • czy wypłaty gotówki z bankomatu są bez prowizji

Czy da się założyć darmowe konto firmowe w banku?

Choć do pewnego czasu, można było założyć w pełni darmowe konto dla firmy, to obecnie trudno będzie takie znaleźć. O ile bez większych przeszkód powinniśmy znaleźć konto, które nie posiada opłat za prowadzenie czy przelewy do ZUS i US. To jednak trudno będzie nam uniknąć dodatkowej opłaty za kartę płatniczą.

Zakładając konto firmowe, warto jednak zwrócić uwagę, by tych opłat było możliwe najmniej. Większości z nich powinno nam się udać, uniknąć. W niektórych sytuacjach, darmowe prowadzenie rachunku może wiązać się z koniecznością spełnienia określonych warunków po stronie przedsiębiorcy.

W jakim banku założyć konto firmowe?

Szukając odpowiedniego konta firmowego, warto zweryfikować przynajmniej kilka różnych ofert. Sprawdźmy nie tylko wysokość opłat miesięcznych. Jeżeli często będziemy korzystać z konta przez internet, sprawdźmy jak wygląda dostęp do konta, za pomocą komputera czy smartfona. To bardzo ważna kwestia, by można korzystać z konta firmowego wygodnie i bez większych przeszkód mieć dostęp do podstawowych jego funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *