Jakie korzyści może nam dać linia odnawialna w rachunku firmowym i dlaczego może okazać się bardziej korzystna od tradycyjnego kredytu bankowego?
Formalności przy tradycyjnym kredycie firmowym są niekiedy dosyć skomplikowane i czasochłonne. Niekiedy musimy czekać aż kilka dni na otrzymanie pieniędzy, o ile bank zdecyduje się pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek o kredyt firmowy. Jeżeli za kilka lat znowu będziemy chcieli wnioskować o taki kredyt, będziemy musieli wszystkie te formalności powtórzyć, łącznie z dostarczeniem do banku aktualnych dokumentów finansowych. Tymczasem z limitem odnawialnym, sprawa może być nieco bardziej uproszczona.
Kredyt odnawialny w rachunku firmowym – główne atuty
Wniosek o kredyt odnawialny w rachunku wystarczy złożyć tylko raz i możemy mieć dostęp do dodatkowej gotówki przez nie ograniczony czas.
Prosty przykład – zamierzamy kupić maszynę lub urządzenie o wartości około 20 000 zł i o przyznanie takiego limitu wnioskujemy w banku. Teoretycznie limit zostaje nam przyznany na okres najbliższych 12 miesięcy. Jeśli jednak nasze konto firmowe co miesiąc będzie zasilane stałymi środkami finansowymi w określonej wysokości, wówczas bank automatycznie odnowi nam możliwość korzystania z limitu. A na spłatę wspomnianej kwoty mamy dowolną ilość czasu. Spłatę możemy regulować w dowolnym dla nas momencie. Możemy więc spłacić limit w ciągu najbliższych kilku miesięcy, kilkunastu czy nawet rozłożyć spłatę na kilka lat. Pod warunkiem, że nasze konto będzie zasilane przez ten czas stałymi środkami.
Dodatkowo takie rozwiązanie ma jeszcze jeden dodatkowy atut. Korzystając z limitu przez dłuższy czas mamy dostęp do dodatkowych środków przez cały czas. Jeżeli spłacimy cały limit i zdecydujemy się na zakup kolejnej maszyny ze środków z limitu, będziemy mogli to zrobić po raz kolejny, nie przedstawiając żadnych dodatkowych i aktualnych dokumentów finansowych.
Ile kosztuje linia odnawialna w rachunku firmowym?
Koszt utrzymania limitu odnawialnego w rachunku wiąże się z opłacaniem stałej opłaty rocznej. Jej wysokość bezpośrednio uzależniona jest od wysokości przyznanego limitu. A więc im jest większy, tym większą opłatę roczną będziemy musieli ponieść. Zazwyczaj jest to 1% od udzielonego limitu.
Poza opłatą roczną płacimy również odsetki od salda ujemnego. A więc zawsze wtedy, gdy nasze saldo będzie ujemne, bank wylicza na koniec miesiąca lub z 1 dniem miesiąca opłatę, która zostanie pobrana z rachunku. Jeżeli jednak nie korzystamy ze środków dostępnych w ramach limitu, a więc saldo rachunku wynosi 0 lub jest dodatnie, wówczas nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, poza kosztem odnowienia limitu.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zamknąć linie odnawialną w rachunku, jeżeli nie chcemy już dalej z niej korzystać, a przy tym ponosić opłaty za odnowienie.
Kredyt odnawialny w rachunku – w jakim banku?
Nie musimy specjalnie zakładać nowego rachunku, aby skorzystać z linii odnawialnej. Możemy ją równie dobrze otworzyć w ramach rachunku, który już prowadzimy. Oczywiście warto uprzednio zorientować się, z jakimi kosztami to się wiąże. Jeżeli zależy nam na limicie w większej wysokości, warto porównać sobie oferty kilku różnych banków i wybrać najkorzystniejszy limit odnawialny w rachunku firmowym.